DOŁĄCZ DO NAS
SOCIAL MEDIA
  • Facebook - Black Circle
  • Instagram - Black Circle
  • Pinterest - Black Circle

© 2017 by MF MARTA FELIKS

Please reload

Ostatnie posty

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Wyróżnione posty

Skóra czy eko-skóra - jaka to różnica?

06.02.2017

 

 

 

Skóra czy eko-skóra - jaka to różnica?

Pewnie nieraz biorąc w sklepie galanterię do ręki zastanawiałaś się: "skóra czy eko?”. Już sam fakt, że mamy wątpliwości, sugeruje, że często trudno rozróżnić oba materiały. Dlaczego więc wciąż zadajemy sobie to pytanie?

Znaczącą rolę odgrywają tu stereotypy i powszechne przekonanie, że nie ma materiału trwalszego i szlachetniejszego niż skóra naturalna. Pamiętajmy jednak, że producentom wyrobów galanteryjnych, podobnie jak klientkom, zależy na najwyższej jakości, a także nadążaniu za modą i nowoczesnym wzornictwem.

Szlachetna naturalność ma swoją cenę

Skóra to produkt naturalny, pochodzenia zwierzęcego. Już w czasach prehistorycznych człowiek wykorzystywał ją do wykonywania ubrań i różnego rodzaju akcesoriów. Nie ma wątpliwości, że to materiał niezwykły i niepowtarzalny. Użytkownicy skórzanej galanterii doceniając szlachetny charakter skóry naturalnej, wiedzą, że muszą też zaakceptować ślady po bliznach, przetarciach, zadrapaniach, ukłuciach, a także różnice w fakturze i odcieniach. Wyroby skórzane wymagają odpowiedniego konserwowania, zabezpieczenia przed wodą.

Wielu klientom te delikatne właściwości skóry naturalnej zaakceptować bardzo trudno. Zresztą rodzą one też sporo trudności w masowej produkcji toreb, butów czy innych akcesoriów. Na szczęście dostępna dziś technologia pozwala zadowolić obie strony. Skórę naturalną można dziś obrabiać i wykańczać, minimalizując ryzyko wystąpienia skaz, zachowując jednocześnie maksymalny obszar wykrojności skóry (co z kolei minimalizuje straty wytwórcy).

Co więcej, nasze skórzane wyroby mogą występować w nieograniczonej palecie barw, motywów i wzorów. Producent bez problemu dostarczy nam skórę tłoczoną w fantazyjne wzory, ozdobioną wielobarwnymi lakierami czy wykończoną w najbardziej wymyślny sposób. Jednak tym sposobem dochodzimy do ważnego wniosku: dziś skóra naturalna stała się jedynie nośnikiem, „bazą” często wykańczaną czy zdobioną z wierzchu tak samo jak materiały syntetyczne. Tzw. eko-skóry wyglądają tak samo i ścierają się identycznie. Są za to lżejsze i bardziej praktyczne niż ich naturalny odpowiednik.

Eko i z fantazją

Nieograniczone możliwości kreacji takich materiałów to dziś cecha doceniania nie tylko przez największe światowe marki. Nic więc dziwnego, że eko-skóra stopniowo wypiera z rynku skórę naturalną. Nie bez znaczenie jest również fakt, że światowe zapotrzebowanie na skórę, przewyższa możliwości pozyskiwania naturalnego surowca.

Nie chodzi – jak nam się powszechnie wydaje – o tanie syntetyki z krajów Wschodu, ale o najnowocześniejsze materiały, które pozwolą na realizację, nawet najwymyślniejszych wizji twórczych. Tym bardziej, że coraz powszechniej towarzyszą im inne „nietypowe” dotąd dla świata mody materiały, jak np. korek, sznurek czy plastik.

Skóra naturalna wciąż wykorzystywana jest w kolekcjach klasycznych i ponadczasowych. Obuwie czy biznesowe akcesoria wciąż powstają z wysokogatunkowej skóry naturalnej i pewnie nieprędko to się zmieni. Co innego kolekcje typu casual czy wieczorowe stroje i dodatki – tu liczy się fantazja, oryginalność i nieograniczone możliwości kreacji. W poszukiwaniu ciekawych rozwiązań i własnego stylu nie bójmy się eksperymentować z nowoczesnymi materiałami.

Marta Feliks

 

 


 


 

 

 

Share on Facebook
Please reload

Podążaj za nami

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Wyszukaj wg tagów
Please reload

Archiwum
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square